Projekty

03.01.2012 23:43

Léčebný a odpočinkový přírodní vodní areál u pramene Panny Marie v Houslích

Cílem podaného projektu bude vytvořit v Lysolajích přírodní vodní areál s prvky chůze naboso pro odpočinek a zdravý životní styl místních obyvatel všech věkových kategorií

Vodní areál v Lysolajích

Kneippova metoda - Cesta naboso

Charakteristika místa a okolí

Chráněná přírodní rezervace Housle na západní části uzavírá lysolajské údolí na úrovni náhorní planiny se zemědělskými pozemky a lesíky. Pramen lysolajského potoka vyvěrá v Houslích u kapličky ve výšce 262 m nad mořem. Pramen Panny Marie a zázračná studánka v Houslích jsou oblíbeným výletním a odpočinkovým místem v Lysolajích. Zalesněné hluboké údolí s tekoucí vodou je oázou v letních vedrech a pověst léčebných účinků místní vody má dlouhou tradici. Projekt na tuto tradici navazuje a podporuje zdravý životní styl místních obyvatel. 

Přírodní vodní léčebný areál „Housle plné vody“ v prostředí současného potoka pod místní studánkou s využitím poznatků Kneippovy léčebné metody vytvoří podmínky pro zdravý rozvoj a otužování dětí i dospělých. První zastávka na naučné stezce představuje návrat k přirozené chůzi a přírodě v městských podmínkách. Chůze naboso studenou vodou po kamenech, po různých přírodních materiálech, písku, štěrku, hrubších oblázcích, kůře, šiškách napomáhá krevnímu oběhu, podporuje imunitu a zdravý vývoj nohou, chůze po nerovném povrchu podporuje správné držení těla a srdeční činnost. Kneippova kůra je vhodná při bolestech hlavy, neurovegetativní dystonii, syndromu chladných nohou, u počínajících varixů či pro uvolnění kotníků a kloubů nohou.

Nedaleko plánovaného vodního areálu se nachází také nově vybudované petangové hřiště s pingpongovými stoly a cvičebními prvky pro seniory pro další pohybové aktivity.

Přírodní vodní léčebný areál a prvky pro chůzi naboso z přírodních materiálů

Areál bude umístěn v okolí potoka pod pramenem, jeho celková délka bude cca 100 metrů, šířka cca 30 metrů a bude zahrnovat následující prvky.

1x dřevěný můstek přes potok

1x přehrazení potoka – vytvoření nádrže se zábradlím pro chůzi vodou 4m x 2m

1x upravené koryto potoka se zábradlím pro chůzi mělkou vodou cca 50metrů

2x vstup do vody

1x bahenní prvek

1x balanční prvek

5x pásmo ohraničené kmeny  vyplněné vrstvou přírodních materiálů

1x místo pro umytí nohou

1x místo pro odložení obuvi

odpočinkové lavičky, odpadkové koše

1x Informační tabule Voda = život - Vodní detektivové

1x Informační tabule Housle plné vody v Lysolajích  - Kneippova léčebná metoda

Popis vodního areálu a stezky naboso

Pruh stezky pro chůzi naboso povede podél současné vydlážděné cesty, bude 1 m široký a bude se skládat z přibližně až 5 m dlouhých polí rozdílných materiálů. Jednoduché ohrazení bude provedeno z kulatých kmenů zabudovaných pevně do země, přírodní materiál (štěrk, písek, šišky, kůra, štěpka a pod) bude navršený ve vrstvě několika centimetrů na vodu propustný tmavý podkladový materiál - zahradní textilii, aby bylo možné vrchní vrstvu měnit a doplňovat a aby pole neprorůstaly plevelem.

Vodní nádrž bude široká cca 2 metry dlouhá 4 metry, hloubka vody v nádrži bude maximálně 60 cm, tedy nad kolena dospělého. Uprostřed nádrže bude instalováno bezpečnostní dřevěné zábradlí. Dno bude zpevněné a vysypané vrstvou kamenného štěrku. Do nádrže povedou dva vstupy s kamennými nebo dřevěnými schody. Bahenní prvek bude opatřen bezpečnostním zábradlím a možností projít vodní lázní. Potok pro chůzi mělkou vodou bude opatřen také zábradlím, dno upravené a vysypané kamenným materiálem různé gramáže. Z potoka bude možné vstoupit na stezku naboso a balanční prvky, kmeny, kameny a jiné přírodní materiály. Návštěvníci si budou moci odložit obuv na místě laviček a očistit nohy pod tekoucí vodou na upraveném místě.

Zdravotní výhody

Tento areál bude sloužit zejména obyvatelům Lysolají jako prostor, kde mohou chůzi naboso vodou využít jako volnou přírodní léčebnou metodu. Výhodou oblasti je přítok kvalitní vody, jejíž nezávadnost je každoročně testována.

Sebastian Kneipp a jeho léčebné metody

* 17.květen 1821 in Stephansried / Bayern † 17.červen 1897 in Wörishofen / Bayern
Farář z Wörishofenu jako přírodní léčitel se zabýval vodoléčebnými lázněmi a propracoval metodologii studenovodního lázeňství spojené s mírným a přirozeným pohybem. Ve svém učení navazoval na Vincence Preisnice (1790 - 1851), selského sedláka a přírodního léčitele z let. Kneippova životní filozofie a léčebná technika se dnes stala populární. Inspirované olympionismem, pořádají se tzv. Kneippiády, kde se hromadně aplikují Kneippovy principy ozdravně - životního stylu.

Léčebné metody chůze naboso vodou a po přírodních materiálech jsou hojně využívány v lázeňství a také při budování přírodních hřišť a areálů. Více informací o projektech podobného zaměření najdete na webu http://www.barfusspark.info/. V České republice je tento projekt například v Terezčině údolí nebo se touto metodou zabývají lázně Lipová.

25.02.2012 01:06

Projekt Lysolajské doupě představuje vybudování externího environmentálního centra pro veřejnost na pozemku obce Lysolaje. Jeho vznik podpoří zájem místních obyvatel o životní prostředí v obci a přináší rodičům a dětem Lysolají možnost sledovat a pěstovat na pozemku obce rostliny v rámci ekologické výchovy, sledovat jejich životní cykly.

Projekt respektuje jedinečnost prostředí obce Lysolaje, klidného místa v Praze s rysy venkovského prostředí. Navazuje na zemědělské tradice, kdy každý obyvatel Lysolají byl spojen s přírodou, měl možnost sledovat na poli, v lese či na louce přirozený průběh ročních období.

Pozemek, který je určený pro projekt Lysolajské doupě, je ve vlastnictví obce. Na pozemku stojí  zahradní chatka, okolí je převážně zatravněné, s několika stromy a keři. V okolí se nachází volný prostor, údolí, který je v zimě využíván k bobování, procházkám a venčení psů. 

Na konci zimy došlo k prořezání náletových dřevin, hrubé terénní úpravě pozemku a zbourání starých plotů. Pozemek se nachází nedaleko základní i mateřské školy, je v centru současného dění, v okolí procházejí děti ze školy a školky. Pozemek bude potřeba upravit, osadit herními prvky z přírodních materiálů, ovocnými keři a stromy. Mateřské centrum Liška o.s. ve spolupráci s obcí podává na konci února grantovou žádost na Nadaci Partnerství. 

----------------------------------------------------------------

Vyjádření Nadace partnerství k naší žádosti:

 

Vážení žadatelé,

obdrželi jsme Vaši žádost o poskytnutí finančních prostředků v grantové výzvě Místo pod stromy 2012. O nadační příspěvky Místo pod stromy v letošním roce usilovalo celkem 65 žadatelů. Poptávka po zelených prostranstvích však mnohonásobně převyšuje finanční možnosti Nadace Partnerství, a proto bylo možné podpořit pouze tři projekty.

Velice si vážíme času a energie, které jste do přípravy žádosti investovali. Přesto Vám musím s lítostí oznámit, že odborná grantová komise, která projekt hodnotila, i přes zvážení veškerých pozitivních stránek, upřednostnila k podpoření jiné projekty.

 

DŮVOD ZAMÍTNUTÍ ŽÁDOSTI:

Projekt byl vyhodnocen jako kvalitní, ale grantová komise nepovažuje projektem řešenou problematiku za prioritní a dala přednost jinak zaměřeným projektům.

Blog

14.12.2016 10:22
Vypečený advent pro maminky Slíbené těsto na perníky 300 gr. hladké mouky špetka soli 1 lžička prášku do pečiva (použila jsem ten do perníku) 1 lžička mleté skořice, 1/4 lžičky mletého hřebíčku (místo toho se dá použít směs koření do perníku, pokud ji seženete) Kdo má rád perníky tmavší, může...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Městská část Praha Lysolaje

Praha Lysolaje

Patron MC Liška

 

 

 

Lysolajské dění

V této rubrice nejsou žádné články.

Spřátelené weby

 

Podlahy Bureš

Hasiči Lysolaje

MK Rybička

Suchdol.net

 

Liška u vás

Sdílejte na svém webu odkaz na naše stránky, za umístění ikonky na váš web předem pěkně děkujeme, na oplátku zveřejníme váš odkaz u nás.

Mateřské centrum Liška o.s. - pravidelný program pro rodiny s dětmi Lysolaje - Praha 6

Kontakt

Spolek Liška Lysolaje Sál hasičské zbrojnice
Lysolajské údolí 113/38
165 00 Praha 6 Lysolaje

Spolek vznikl 5.4.2011.
IČO: 22894730
Číslo účtu: 2400903013/2010
Fio banka, a.s.

Korespondenční adresa:
Spolek Liška Lysolaje
Marcela Blažková
Sídlištní 202/2
165 00 Praha 6 Lysolaje
+420 775 210 624 marcela@panoch.net